It's All Dance (Åbake workshop WINONA FOREVER)

Asterisk suvekool

Kus lõpeb lõbu ja algab töö?

Miks peaks mängimine olema ainult laste töö?

Kes ei tööta see ei mängi?

 

Sel suvel 28.07–06.08 toimub Tallinnas teist korda Asteriski suvekool. Seekord keskendume suvistele tegevustele: luubi all on töötamise ja mängimise sõlmpunktid.

 

Ja arvutid jätame koju. On ju suvi.

 

Suvekooli juhendajateks on sel aastal disainerid ja kunstnikud Samuel Nyholm (SE), Giacomo Porfiri (IT), Radim Peško (CZ), Åbäke (FR) ja Asteriski eestvedajad Elisabeth Klement ja Laura Pappa.

Suvekooli osalustasu on €200*, mis võimaldab osalemist töötubades ja esmaste töömaterjalide kasutamist.

* Eesti tudengitele kehtib soodustushind €100.

***

Suvekooli programm koosneb neljast neljapäevasest töötoast. Iga osaleja saab valida kaks töötuba, millest osa võtta. Lisaks intensiivsetele tööpäevadele on kaks loengupäeva, kus kuuleb pikemalt suvekooli juhendajate töödest ja toimunud töötubadest. Loengud on avatud ka teistele huvilistele ning kaasamõtlejatele. Täpsem programm peagi tulekul!

***

SAMUEL NYHOLM on rootsi päritolu graafiline disainer ja illustraator, varasemalt stuudio Reala üks liikmetest. Tema klientide ja partnerite hulka kuuluvad Tate Etc., Cornel Windlin, Kunsthalle St Gallen, Eric Steinbrecher, Svenska Filminstitute, Vitra, Absolut Vodka, Cneai, Tensta Konsthall, Svenska Dagbladet, Die Zeit, der Spiegel ja teised. Illustraatorina on Nyholmi töid eksponeeritud erinevates galeriides ja muuseumides nagu Kunsthalle St Gallen, Kino Babylon Berliinis, Nieves/Corner College Zürichis, MoMA PS1 New York’is, Art Basel, Copenhagen Art Fair ja Brno graafilise disaini biennaal.

2012. aastast on Nyholm illustratsiooni osakonna professor HfK’s Bremenis (Bremeni Kunstiülikool). Ta on sage külaliskriitik ja õppejõud erinevates institutsioonides nagu Konstfack ja Stockholmi Kuninglik Kunstiülikool, HDK Göteborgis, ECAL Lausanne’s, Gerrit Rietveldi Akadeemia ja Sandberg Instituut Amsterdamis ning Werkplaats Typografie Arnhemis.

www.reala.se, www.sany.dk‎ 

 

GIACOMO PORFIRI, sündinud 1982. aastal Milanos, alustas oma karjääri interaktiivsete süsteemide loomisega Studio Azzurro ridades, tehes nendega koostööd alates 2001. aastast kuni 2004. aastani. Pärast Accademia delle Belle Arti

di Brera multimeedia osakondades veedetud aega lõi ta 2004. aastal koos Matteo Erenbourg’i, Paololuca Barbieri, Alberto Caffarelli ja Andrea Masu’ga kollektiivi Alterazioni Video.

Giacomo on osa võtnud erinevatest kunsti-

sündmustest nagu Performa 09 (New York), Veneetsia biennaal, Manifesta7 ja on esindanud Alterazioni Video’t erinevates residentuuri-

programmides (Moca 2006; Doulun Museum,

2007 Shangais; Location One 2006, New Yorkis). Hetkel tegev Berliinis. Giacomo on väsimatu rändur, kes paralleelselt oma kunstipraktikale kogub heli originaallindistustena eri paikadest üle maailma.

www.alterazionivideo.com 

 

RADIM PEŠKO on graafiline disainer, kes elab ja töötab Londonis. Tema projektid kuuluvad peamiselt tüpograafia, näituste ja kontseptuaalse disaini valdkonda. Tehtud tööde hulka kuuluvad näiteks Secession Vienna identiteet (AT), 8. Berliini biennaali identiteet koostöös Zak Group’iga (DE), mitmed projektid Moravia galeriile Brnos, Eastside Projects’ile Birminghamis (UK) ning pikaaegne koostöö tšehhi kunstnikuga Kateřina Šedá.

2010. aastal asutas ta RP Digital Type Foundry, digitaalsete kirjatüüpide levitamise platvormi, mis spetsialiseerub nii vormiliselt kui kontseptuaalselt eriliste kirjatüüpide kujundamisele. Ta õpetab Gerrit Rietveld Academie’s Amsterdamis ning Prantsusmaal École nationale supérieure des beaux-arts de Lyon’is. Alates 2011. aastast on ta rahvusvahelise Brno graafilise disaini biennaali kuraatorite nõukogus ning 2012. aastast alates biennaali üks korraldajatest.

www.radimpesko.com 

 

Francesco Spampinato kuulis sõna ÅBÄKE esimest korda 2002. aastal seoses elektroonilise muusika plaadifirmaga Kitsuné, mis on ühtlasi Pariisi moebränd. Kitsuné on vaid üks galaktika, paralleelne ja ehk isegi mitte väga esinduslik osa Åbäke universumist. Åbäke on Londoni-põhine disainistuudio, mille varjus tegutsevad  2000. aastast Patrick Lacey, Benjamin Reichen, Kajsa Ståhl ja Maki Suzuki. Åbäke liikmed kohtusid Royal College of Art’is Londonis. Kollektiivi klientideks on olnud Briti Nõukogu, Serpentine Gallery, moedisainerid Hussein Chalayan ja Maison Martin Margiela, kunstnikud Ryan Gander, Johanna Billing ja Martino Gamper, muusikakollektiivid Air ja Daft Punk, ning paljud teised.

Åbäke tähendab rootsi keeles suurt ja ebapraktilist objekti. Spampinato arvates viitab see sellele, et grupp toetab disaini tellimustööde koormat vaid selleks, et õppida reegleid ja tavasid, mida nad rõõmuga teistes tingimustes ja olukordades dekonstrueerivad.

Sellest tulenevalt on Åbäke ühtlasi vastutav erinevate meta-disaini projektide eest, mis on loomult iseseisvad, interdistsiplinaarsed ning reeglina kollektiivsed: dialoogipõhine digitaalne arhitektuuriplatvorm Sexymachinery (2000-2008), Trattoria kulinaaria üritused (2003), kirjastamis-

projekt Dent-De-Leone (2009), propaganda kujuteldavale Victoria & Alferd muuseumile (2010) ja spiooniagentuur Åffice Suzuki (2010).

Åbäke tõmbab endale pidevalt kunstimaailma tähelepanu: enamik stuudio projekte ei täida kahtlemata funktsionaalsuse kriteeriumeid, vaid püstitab küsimusi sellest, kuidas disain tõlgendab kultuuri erinevaid kandevorme. Publikatsioonid, kuraatorlus, loengud ja töötoad on kahtlemata nende tegevuse lahutamatuteks osadeks. Spampinato kutsus kollektiivi osalema enda raamatuprojektis kunstirühmitustest ning Åbäke nõustus tingimusel, et ta kirjutab neist vastutasuks käesoleva biograafia, kus ta on sunnitud endast kõnelema kolmandas isikus, “et ei puuduks autori hääl”, mille läbi satuvad kriisi kriitiku roll ja tingimused, milles ta tavapäraselt seostab intellektuaalseid väärtusi kultuuriilmingutega.

www.abake.fr, www.kitsune.fr, www.foac.org.uk, www.suzukiaffice.jp, www.dentdeleone.co.nz, www.sexymachinery.com, www.francescospampinato.com 

***

Suvekooli on oodatud graafilise disaini tudengid, noored professionaalid, kunstnikud, fotograafid, teoreetikud, kriitikud, kuraatorid ja muidu disainihuvilised.

 

•  Vastu võetakse 32 osalejat

•  Vastuvõetuid teavitatakse 8. juuniks 2014

•  Valik langetatakse esitatud tööde ja CV põhjal

 

Osalemiseks täita allolev vorm, millele lisa oma CV ja ülevaade tehtud töödest (min 5, max 10 tööd) PDF formaadis. Kuna oodatatud on inimesed erinevatelt tegevusaladelt on projektidena võimalik lisada ka muud kui vaid kunsti- ja disainitöid.

 

Nimeta oma failid:

sinu_nimi_cv.pdf / sinu_nimi_cv.doc

sinu_nimi_tood.pdf

Maksimaalne PDF’i suurus on 10 MB. Palume failide laadimisel olla kannatlik.

 

Registreerimise tähtajaks on 1. juuni.

 









***

Küsimuste, ettepanekute ja muude mõtete korral:

suvekool@asterisk.ee

 

Jälgi meie tegemisi Facebookis või Twitteris.

 

 
Asteriski eestvedajad on vabakutselised graafilised disainerid Elisabeth Klement ja Laura Pappa, kes on hariduse omandanud Eesti Kunstiakadeemias ning Gerrit Rietveldi Akadeemias. Laura omandab hetkel magistrikaardi Werkplaats Typografie’s Arnhemis, mille lõpetab sel suvel. Elisabeth peab koos Pieter Verbeke’ga 2011. aastast Amsterdamis raamatupoodi San Serriffe ja ühtlasi töötab Gerrit Rietveldi Akadeemia graafilise disaini osakonnas kordinaatorina. Asteriski suvekooli eelkäijaks on 2009–2011 korraldatud liikuv raamatupood Asterisk.
 
Suvekooli toetavad lahkelt Eesti Kultuurkapital ja Telliskivi loomelinnak

 

Print

 

 

 

Tänud Ranno Ait, Allan Appelberg
 
Vaata ka Asteriski suvekool 2013 lehte