Asteriski suvekool

Asteriski suvekool toimub Tallinnas 28.07—04.08. Suvekooli eesmärgiks on tutvustada erinevaid graafilise disaini arengusuundi ning laiendada graafilise disaineri üldist definitsiooni. Uuritakse disainihariduse võimalikke väljundeid, mis hoiduvad tavalisest disainer-klient tüüpi mudeli järgimisest. Osalejad eksperimenteerivad disainimeetodite ning lähenemisviisidega, tagasisidet annavad maailmas juba tunnustatud disainerid ja kunstnikud.

Suvekooli õppejõududeks on mitmekülgsete kogemustega disainerid ning kunstnikud välismaalt: Rebecca Stephany (DE), Paul Elliman (UK), Joris Kritis (BE) ja Urs Lehni (CH).

 

Suvekooli osalustasu on 95€, mis võimaldab osalemist töötubades ja esmaste töömaterjalide kasutamist.

***

Suvekooli programm koosneb päevastest töötubadest ning vestlusringidest ja õhtustest loenguprogrammidest, mis lisaks suvekoolis osalejatele on avatud ka teistele huvilistele ning kaasamõtlejatele. Loengud leiavad aset Okasroosikese Lossis, Uus tänav 19.

 

Esmaspäev 29 juuli

19:30 — vestlevad Rebecca Stephany ja Jan Tomson

 

Kolmapäev 31 juuli

17:30 — Rebecca Stephany ja Urs Lehni töötubade presentatsioonid

 

Neljapäev 1 august

18:00 — Paul Ellimani loeng  KUMU aias (Weizenbergi 34 / Valge 1) “Kõndides mööda salateid” näituse raames.

 

Reede 2 august

19:30 — vestlevad Joris Kritis ja Urs Lehni

 

Pühapäev  4 august

17:30 — Joris Kritise ja Paul Ellimani töötubade presentatsioonid

***

Rebecca Stephany (1980, DE) elab ja töötab Amsterdamis. Omades tausta kunstis kui graafilises disainis ning mõlemas valdkonnas aktiivselt tegutseva õppejõuna ei soovi Stephany tööd kultuuripraktikaid kategoriseerida. Stephany kasutab ära kirjutamata reegleid, ootusi ja kokkuleppeid, mis on seotud kunsti ja disaini eristamispüüdlustega. Rebecca tööd võtavad vastavalt olukordadele ja tingimustele erinevaid kujusid, taasluues olemasolevaid stiile, distsipliine ja kvalifikatsioone. Meediumitest on esindatud installatsioon, video, performance, skulptuur, teooria, kirjastamine ja performance loengud. 2010. ja 2011. aastal oli Stephany Rijksakademie resident kunstnik Amsterdamis ning 2013. aasta kevadel residentkunstnik New Yorkis CCS Bard’is (Centre for Curatorial Studides). Alates 2007. aastast on Rebecca Stephany olnud õppejõud Gerrit Rietveldi Akadeemia graafilise disaini osakonnas. 2010. aastal võitis Rebecca The Museum for Contemporary Art, Leipzig’i Inform.Prize’i kontseptuaalse disaini auhinna.

 

Paul Elliman (1961, UK) on kunstnik, kes elab ja töötab Londonis. Tema praktika jälgib keelt läbi selle erinevate sotsiaalsete ja tehnoloogiliste ilmingute, kus tüpograafia, inimkeel ja keha liigutused kohtuvad linnakeskkonna teiste nähtuste ja helidega. Ellimani töid on eksponeeritud järgmistes galeriides ja muuseumites: ICA ja Tate Modern Londonis, New Museum ja MoMa New Yorkis, Modern Institute Glasgow’s, APAP Anyangis, Lõuna-Koreas, Kunsthalle Basel ja Marres Centre for Contemporary Art. Hetkel võtab ka osa näitusest Kõndides mööda salateid Kumu hoovis Tallinnas. Paul Elliman on külaliskriitik Yale School of Art’is New Havenis ning teooriajuhendaja Werkplaats Typografie’s Arnhemis, Hollandis.

 

Joris Kritis (1983, BE) on graafiline disainer, kes elab ja töötab Amsterdamis ja Brüsselis. Pärast Werkplaats Typografie lõpetamist 2010. aastal asutas ta Julie Peetersiga oma stuudio ning on töötanud peamiselt kultuuriprojektidega Hollandis ja Belgias. 2009.–2011. aastal oli ta Hollandi kunsti- ja kultuuriajakirja Metropolis M visuaalne toimetaja. Klientide hulka kuuluvad veel ROMA Publications, Canadian Centre for Architecture ning Piet Zwart Institute, Flemish Architectural Review, Office Kersten Geers David Van Severeni, bOb Van Reeth at Bozar Architecture, Architecture Workroom Brussels ja Beursschouwburg. Äsja pälvis Kritis pronksmedali Best Book Design From All Over The World 2013 võistlusel ning Belgia kauneimate raamatute võistlusel Prix Fernand Baudin.

 

Urs Lehni (1974, CH) on graafiline disainer ja kirjastaja kes elab ja töötab Zürichis. Ta lõpetas 1999. aastal Lucerne University of Applied Sciences and Arts’i ja 2006. aastal oli residentuuris Jan van Eyck Academie’s Maastrichtis, Hollandis. Koos Lex Trübiga alustas Urs 2005. aastal disainistuudio Lehni-Trueb. Lisaks disainiprojektidele kultuurivaldkonnas on Ursi käe läbi alguse saanud ka mitmed omaalgatuslikud projektid nagu www.vectorama.org (koos Jürg Lehni ja Rafael Kochiga, 2000) Our Magazine (koos Melanie Hofmanni ja Nick Widmeriga, 2002). 2008. aastal pani ta aluse kirjastusele Rollo Press. Ühtlasi oli Urs üks Corner College’i algatajatest, mis on keskendunud  pseudoakadeemistele üritustele nagu loengud, presentatsioonid, workshopid ja filmiõhtud. Urs on proffessor University of Arts and Design Karlsruhe’s Saksamaal ning alates 2013. aastast külaliskriitik Yale School of Art’is New Havenis.

***

Suvekooli võivad kandideerida graafilise disaini tudengid, noored professionaalid, teoreetikud, kriitikud, kuraatorid ja muidu disainihuvilised.

 

•  Vastu võetakse 32 osalejat
•  Vastuvõetuid teavitatakse 1. juuliks 2013

•  Valik langetatakse esitatud tööde ja CV põhjal

 

Registreerimine selle aasta suvekooli on lõppenud!

***

Küsimuste, ettepanekute ja muude mõtete korral võtke meiega ühendust e-maili teel.

suvekool@asterisk.ee

 

Jälgi meie tegemisi Facebookis

 

 

 

Asteriski suvekooli otseseks eelkäijaks on 2009. aastast Tallinnas korraldatud liikuv raamatupood Asterisk, mis seni tegelenud peamiselt raamatute ning kirjastamise ümber koonduvate ürituste ja loengutega ning soovib nüüd oma haaret laiendada suvekooli korraldamisega.
Asteriski eestvedajad on vabakutselised graafilised disainerid Elisabeth Klement ja Laura Pappa, kes on õppinud Eesti Kunstiakadeemias ning Gerrit Rietveldi Akadeemias. Elisabeth juhib alates 2011. aastast Pieter Verbeke’ga Amsterdamis raamatupoodi San Serriffe. Laura omandab alates 2012. aasta sügisest magistrikraadi Werkplaats Typografie’s, Arnhemis. Lisaks on meeskonnas disainihuviline Triin Niinemets, kes õpib Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse Instituudis.

 

Asteriski Suvekooli toetavad lahkelt Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Kunstiakadeemia Graafilise disaini osakond ja Okasroosikese loss. Tänud: Ranno Ait, Kaarel Nõmmik ja Anu Vahtra.